Makale Yazma Teknikleri

 

 Makale Yazma Teknikleri

Dergi, gazete ve hatta öğretmeninizin verdiği bir ev ödevi için makale yazmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta, şartlar makale yazarak para kazanmanızı da gerektirebilir. Ancak,

 

 • Okuyucuların dikkatini çekecek makale konusunu seçmek,
 • İnternette çok aranan anahtar kelimeleri de kullanarak, basit cümlelerle etkili ve akıcı makale yazmak yani makale yazmanın inceliklerini bilmek biraz da uzmanlık ister.
 • Ne yazacağım diye düşünmeyin. İnternette size ilham verecek binlerce makale veya haber  bulabilirsiniz.

Makale yazmada takip edilecek esaslar ve makale yazmanın incelikleri aşağıda sunulmuştur.

 

Makale konusunu nasıl seçmeliyim?

 • Tam olarak ne hakkında yazacaksınız? Unutmayın ki çoğu gazete yazarı, makale yazımına ayırdığı zamanın yarısını “makale konusunun belirlenmesi” için kullanır.
 • Kafanızda yer alan konuları “rastgele, kafanızda düşündüğünüz şekilde” bir kağıda yazın. Daha sonra konuların üzerinde fikir jimnastiği yapın. Alt konu başlıklarını ortaya çıkarın.
 • İlginizi çeken konuda, daha önce başkalarının makale yazmış olması sizi asla caydırmamalıdır. Siz işinize bakın ve makalenizi yazmaya devam edin.
 • Makale konusu hedef okuyucu grubunu ilgilendirmelidir.  ABD’nin California Eyaleti sahilinde görülen köpek balıkları Türk toplumunu pek fazla ilgilendirmeyebilir. Ancak, Antalya sahillerinde görülen köpek balıklarının oluşturduğu tehlikeler okuyucunun ilgisini çeker.
 • Şu soruları kendinize sorun:
  • Makale yazacağınız konu hakkında sizin gerçekten bilginiz var mı?
  • Hiç araştırma yapmadan veya çok az araştırmayla makalenizi yazabilecek misiniz?
  • Seçtiğiniz konu hakkında bir uzmana danışmanız gerekiyor mu?

 

Makalem ne kadar uzunlukta olacak?

Yazacağınız makalenin uzunluğu genellikle 500 kelimeyi geçmemeli, 150 kelimeden az olmamalıdır. Ziyaretçiler dakikalarca aynı makaleyi okumaktan hoşlanmazlar. makaleyi yazarken mutlaka numaralandırma, madde işaretleri gibi okumayı ve anlamayı kolaylaştıracak yöntemleri kullanın.

Makalemi yazarken nelerden faydalanacağım?

Etkili makale yazmak uzun bir araştırma ve bilgi toplama çalışmasını gerektirir. Bu yüzden acele etmemek, sabırlı olmak gerekir. Yazmaya başlamadan önce makale yazılacak konu ile ilgili olarak geniş bir araştırma yapın. Tüm kaynakları tarayın. Makale yazmak için kullanacağınız;

 • Dokümanları,
 • İnternet adreslerini,
 • Başvurulacak uzman isimlerini belirleyin, bir kağıda yazın.

Makalemin taslak yapısı nasıl olacak?

 

Makalenin Başlık Bölümü:

En sona bırakılmalıdır . İlgi çekici ilk tümcelerin yanı sıra, makalenizin kısa, etkin ve amacını açıkça anlatan bir başlığı olmalıdır. Başlık, “konuya uygun, merak uyandıran veya başka bir ilginç niteliği olan” en az üç kelimeden oluşmalıdır.

 

Giriş:

Makalede öne sürülecek iddia, görüş ya da düşünceler ana hatlarıyla yazının giriş bölümünde yer alır.

Bu bölüm makalenin en kısa bölümüdür. Makalenin geneline göre bir iki, paragrafı geçmemelidir. Bu bölümde konu hiçbir ayrıntıya girmeden ana hatlarıyla ortaya konmalıdır.

İyi bir giriş okuyucunun dikkatini çeker. Genellikle okuyucu ilk 5-10 saniye içerisinde giriş bölümünü okur; ilgisini çekerse yazıyı sonuna kadar okumaya karar verir. Bu nedenle makalelerde giriş bölümü özenle yazılmalıdır. Dolaylı anlatımlardan uzak durulmalıdır.

Yazıdaki ana konu ve ana konuyu açıklamaya yarayacak alt konuların gelişiminin hangi yönde olacağı ortaya çıkmalı, ziyaretçi konu içeriğine yavaş yavaş sokulmalıdır.  Alt konu başlığı sayısı 5-6 civarında olmalıdır. Örneğin:“Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makale giriş bölümü şu şekilde olabilir:

Son yıllarda Powerpoint ile sunum tekniklerinin bütün büyük firmalarca kullanıldığı bilinmektedir. Programın kullanımı basit, görsel alt yapısı profesyonelcedir. Powerpoint sunumunun iki temel taşı, slayt temasının ve animasyonların hazırlanmasıdır. Bu makalede her iki konu hakkında hiç bilgisi olmayanlar için detaylı açıklamalara yer verilecek, konu örneklerle izah edilecektir.

 

Makalenin Gelişme Bölümü:

Gelişme bölümü makalenin gövdesidir. Bu bölümde ana konu ve ana konuyu açıklayacak alt konular ayrı ayrı paragraflar halinde yazılır. Alt konuların anlatıldığı paragraflar arasında uygun geçiş cümleleri kullanılmalıdır.

 • Bu bölüm makale yazarının görüş ve tezlerini savunabileceği alandır. İleri sürülen görüşlerin doğruluğu karşılaştırmalar, sayılar ve örneklerle açıklanır.
 • Gelişme bölümünde açıklanacak ana konu ve ana konuyu daha iyi anlatmaya yarayacak alt konular, uyum içinde dizayn edilmelidir. Örneğin: “Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makalenin gelişme bölümü şu şekilde olabilir:

“Temalar takdimin görsel etkinliğini belirler. Kötü dizayn edilmiş bir vitrinde en kıymetli ürünleri kolaylıkla satamazsınız. Temalar da böyledir. Takdimin içeriği ne olursa olsun, slayt temasını uygun seçmezseniz, takdiminiz anlaşılmaz. Dinleyiciler üzerinde istediğiniz etkiyi uyandıramazsınız. Öncelikle temaların ve tema üzerine yazılacak yazıların zıt renklerde olması gerektiğini unutmayın.  Karışık, yazıların okunmasını zorlaştıran bir birine yakın renk tonlarından uzak durun. Sarı renkli tema üzerine yazılacak gri renkli yazılar, okuyucular tarafından kolaylıkla okunamaz. Benzer şekilde siyah renkli tema üzerine yazılacak mavi renkli yazılar da dinleyicilerin ilgisini çekmez. Takdim hazırlarken dikkat edeceğiniz diğer bir konu da animasyonlardır.

Takdimde vurgulamak istediğiniz ana fikirleri animasyonlarla daha etkili anlatabilirsiniz. Uygun yer ve zamanlarda kullanılan animasyonlar, takdiminize canlılık katar. Dinleyicilerin animasyonla vurgulanan konulara odaklanmasını sağlar. Ancak, bu her slaytta animasyon olacağı anlamına gelmez. Fazlaca kullanılan animasyonlar, asıl vurgulamak istediğiniz konuların dinleyicilerin dikkatinden kaçmasına neden olur. Böyle bir durumda takdimden beklediğiniz hedefe ulaşamazsınız. Ayrıca animasyonlar, takdiminizin ağırlaşmasına, slayt geçişlerinin yavaşlamasına da neden olur. Takdim sonunda dinleyicilerinize takdim metinlerini dağıttığınızda animasyonlar printer çıktılarında görünmeyecektir. Animasyon uygulayacağınız slaytlarda bu konuya da dikkat etmenizi öneririz.

 

Makalenin Sonuç Bölümü:

Sonuç bölümü; makalenin “özetleme bölümü” sayılabilir. Giriş bölümünde ileri sürülen, sonra açıklanan görüş ve öneriler, sonuç bölümünde -genellikle- bir paragrafta yinelenir. Sonuç bölümünde yazının okuyucu üzerindeki etkisi doruğa ulaştırılmalıdır. Bu sağlanabilirse, okuyucular, beğendikleri makalelerin yazarlarını not ederler. Fırsat bulduklarında aynı yazarın yeni yazılarını  ileride tekrar okumak için, makalenin yayımlandığı web sitesini “sık kullanılanlara” eklerler.

Ele alınıp işlenen, geliştirilen konunun hükme varıldığı ve o konunun ana fikrini oluşturan kısım sonuç bölümüdür. Bu bölümde yazar söylediklerinin tümünü belli bir sonuca ulaştıracak biçimde bir iki cümle ile sonucu vurgular.   Örneğin:“Powerpoint Sunumu Teknikleri” hakkında yazacağınız bir makalenin sonuç bölümü şu şekilde olabilir:

Bu makalede Powerpoint takdiminde temanın nasıl seçileceği, animasyonların nasıl etkili kullanılacağı hiç bilmeyenler seviyesinde anlatılmıştır. Powerpoint programı sizlerin etkili takdim yapmanızı sağlayacak daha bir çok özellik içermektedir. Okuyucularımızın makale ilgili eleştiri ve önerileri bize ileriki anlatımlarımızda ışık tutacaktır.

Makalede okuyucunun asıl ilgisini çeken ve ilk anda bakacağı bölümler giriş ve sonuç bölümleridir. Bu  bölümlere konuyla ilgisi olan bir fıkra, çarpıcı bir diyalog veya bir hatıranın yerleştirilmesi makalenin okuyucu üzerinde etkili olmasını sağlar.

 

Makalemi yazarken anahtar kelimeleri nasıl yerleştirmeliyim?

Bazı yazarlar makale yazmada içerikten ve akıcılıktan çok, makalede geçecek anahtar sözcüklere dikkat ederler. Bilindiği gibi popüler anahtar kelimeleri içeren makaleler, Google, Yahoo! MSN vb. gibi arama motorlarında daha çabuk bulunurlar. Fakat, anahtar sözcükleri dikkate alarak makale yazanlar çoğu kere başarısız olurlar.”Yapmacık” makaleler okuyucuların ilgisini çekmez. Makale konusuna odaklandığınızda zaten kritik anahtar kelimeleri en doğal şekilde kullanacaksınız. Kendinize başkaca hiç bir sınırlama (Örn: Kaç anahtar kelime kullanmalıyım?)  koymadan, yapmacılıktan uzaklaşarak, sadece konuya odaklanarak yukarıda belirtildiği şekilde makalenizi yazın.

Örneğin: “İstanbul’un Trafik Sorununa Çözümler” konusunda yazacağınız makalede anahtar kelimeleri öncelikle  konu başlığında aramalısınız. Konuyu açıklamak için başlıktaki anahtar sözcükleri (İstanbul, trafik, trafik sorunu, çözüm, trafik sorununa çözümler..vb.) otomatikman kullanmak durumundasınız.Anahtar sözcükler, spesifik olmalıdır. Örneğin: Yukarıdaki örnekte “trafik” başlı başına iyi bir anahtar sözcük olamaz. Google’da “trafik” yazarak arama yaptığınızda, karşınıza binlerce site adresi çıkacaktır. Ancak, “İstanbul’un trafik sorunu” diye yazarsanız, arama alanını daraltmış, asıl bulmak istediğiniz sayfalara yönelmiş olursunuz. Bu nedenle yukarıdaki makalenin anahtar sözcüklerinden birisi de “İstanbul’un trafik sorunu” olmalıdır.Anahtar sözcükler;

 • Makalenin “başlık” kısmında,
 • Makalenin “metin” kısmında,
 • Makalenin “sonuç” kısmında mutlaka yer almalıdır.

Ahmet AKIN

 

 

Diğer Bir Makale Yazma Tekniği - Makalenin yapısı

 

 1. Makalenin Başlık Kısmı

  1. Yazılacak yazının özeti en az kelime sayısı ile başlıkta ifade edilmelidir.
  2. Başlığın cümle olmasına gerek yoktur.
  3. Başlık makaleyi okuyacak kişinin ilk ön yargısıdır. O yüzden başlığın doğru seçimi makalenize olan ilgiyi artırabilir.
  4. Başlıkta kullanılan kelimeler tamamen anlaşılabilir olmalıdır. hiç bir kestirme, kısaltma kullanılmamalıdır.
 2. Makalenin Özet kısmı

  1. Makalenin özet kısmı genellikle bir akademik makaleyse hem türkçe hem de ingilizce olarak yazılmalıdır. Abstract.
  2. Başlıktan sonra makaleyi en iyi özetleyen bölümdür. 
  3. Mümkün olduğunda makalenin tamamını kapsayan, sınırlarını belirten ve ana maddelerini içeren bir özet olmalıdır. 
  4. Özette akıcılık önemlidir.
  5. Okuyucu için basit olmalıdır.
  6. Makalenin ilk tanıtıcı kısmıdır.
  7. 150-250 kelime arasında olmalıdır.
 3. Makalenin gövdesi - Body´leri

  1. Makalenin artık parçalara bölünmüş halidir.
  2. Giriş, Gelişme ve Sonuç kısmı görevlerini yerine getirmelidir.
  3. Doğru parçalara ayırmak çok önemlidir.
  4. Bilimsel olarak yazılmalıdır.
  5. Referanslara bolca yer verilmelidir.

 

NOT: Makaleler genellikle ingilizce yazılmaktadır. Uluslararası dergilerde yayınlanmaktadır.

 

 

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELİYSEN HOCAMIZ OL
Dergi, gazete ve hatta öğretmeninizin verdiği bir ev ödevi için makale yazmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta, şartlar makale yazarak para kazanmanızı da gerektirebilir. Ancak, Devamı »
MAKALE KONUSU NASIL SEÇİLİR Makale konusu, makaleyi oluşturacak baş iskelettir. Öyle ki makale konusu olmadan makale yazmak da mümkün olmayacaktır. Makaleyi okunur kılmak için de makale konusunu iyi seçmek gerekir. Bunu makalenin nereye sunu Devamı »
Herhangi bir tezi savunmak, bir konu hakkında yazı yazmak, bir fikri savunmak için yazılan, bir gerçeği gün yüzüne çıkarmak ve herhangi bir konu veya Devamı »
Acil ödev talepleriniz için doğru adres. Uzman kadromuzla yaptırmak istediğiniz ödevleri titizlikle, en kısa sürede maksimum kalite ile yapmak öncelikli hedefimizdir. Devamı »