APA formatı - APA kuralları - APA formatının Kuralları

APA 6.0 formatı nasıl yapılır, nasıl yazılır veya nasıl uygulanır?

Bu yazımızda kısaca APA formatında nasıl makale ve tez yazılır, APA formatı, APA formatının kullanımı, APA formatını kuralları, APA 6.0 ile yazı yazma, APA formatı ile tez yazımı konularını kapsayan kısa bir APA kuralları ve uygulamasını paylaşıyoruz.

 

Şu anda APA 6 formatı en güncel APA formatı olarak kullanılmaktadır.

 

 

 1. Sayfanın tüm kenar boşlukları 2.5 cm olarak ayarlanmalıdır. Word’ü ingilizce kullananlar için de 1 inch olması gerekmtekdir.
 2. Satır arası boşluk “double” yani 2 satır olmalıdır. Başlıklar dahil tüm sayfanın satırlar arası boşluğu 2 satır olmak zorundadır.
 3. Her paragraf 1.25 cm içeriden başlamalıdır. İngilizce olanlarda .5 inch olmalıdır.
 4. Font bilgileri: times new roman ve 12 Punto olmalıdır.
 5. Tüm sayfalarda sayfa sayısı sağ alt tarafa eklenmelidir.
 6. Makale veya Tez çok profesyonel ve önemli bir yazı ise içindekiler bölümü eklenmelidir. Her başlık, başlık etiketi almalıdır. Özet, giriş, sonuç, gelişme, başlık sayfası, referanslar gibi kısımlar yer almalıdır. İçindekiler kısmı hazırlanırken Başlık ve alt başlıklar doğru bir şekilde formatlanmalıdır. Apa format kuralına göre içerik, word uygulamasının özelliklerini kullanarak oluşturulmalıdır.
 7. Temel olarak APA formatında ise Başlık sayfası, Özet, içerik (Giriş, Gelişme, Sonuç) ve referanslar olarak 4 Kısım yer almalıdır.
 8. Başlık sayfası: Yazarın ismi, konu ve üniversitenin ismi yer almalıdır ve ortalanmalıdır.
 9. Referanslar yazı içerisinde verilirken yazarın soyisim ve yazım yılı ile referanslanmalıdır. Örnek: (Smith, 2002)
 10. En alt kısımda referanslara yer verilirken ise yine APA 6.0 formatı gereği aşağıdaki kurallara uyulmalıdır.
 11.               Her referans satır başından başlamalı ve eğer referansın uzunluğu fazla ise referans alt satırdan girinti ile başlamalıdır.
 12.               Bir dökümandan referans alınırken şu şekilde yansıtılmalıdır.
  1. Yazarın soy ismi, yazarın isminin baş harfi. (yayın yılı). Eserin ismi.

 

 

 

BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTELİYSEN HOCAMIZ OL
Piyasada yüzlerce hatta binlerce makale varken ben niçin yeni bir makale yazmak zorundayım veya yazmalı mıyım? Evet, makale yazmak zorundasınız veya yazarsanız iyi olur:) Niçin peki... Devamı »
MLA format genellikle, müzik, tiyatro, felsefe, film ve dillerle ilgili metinlerde kullanılırken APA formatı sosyal bilimlerle ilgili alanlarda sıkça kullanılır. İki format arasındaki farklılıklar aşağıdaki gibi sıralanabilir: Devamı »
Dergi, gazete ve hatta öğretmeninizin verdiği bir ev ödevi için makale yazmak zorunda kalabilirsiniz. Hatta, şartlar makale yazarak para kazanmanızı da gerektirebilir. Ancak, Devamı »
Algoritma, tamamen mantık demektir. Algoritma kelimesi ilk defa Özbekistanda kullanılmıştır. Günümüzde aklınıza gelen her türlü elektronik cihazın içindeki yazılımın özü algoritmadır. Devamı »